TURISTIKA

 KOUPÁNÍ

Cholín:   ( vzdálenost 4km,  6min autem ) kemp na Cholíně je vhodný pro milovníky přírodního koupání i rybaření. Travnatá pláž je zastíněna vzrostlými stromy. Vstup do vody je pozvolný, dno písčité. Přístaviště parníků se nachází na protějším břehu.

Kobylníky:    ( vzdálenost 5km,  9min autem )  přírodní koupání volně přístupné nedaleko obce Prostřední Lhota. Menší pláž tvoří skalnaté podloží, proto je vhodné vzít si s sebou boty do vody. Místo je bez vybavení, zato patří k nejméně navštěvovaným. 

Nová Rabyně:  ( vzdálenost 15km , 20min autem )  Autocamp nabízí travnatou pláž s pozvolným vstupem do vody, půjčovnu lodiček a šlapadel, dětské hřiště s kolotočem a prolézačkami, beachvolejbalové hřiště, antukové hřiště, tenisovou pláž, samozřejmostí je soc. zařízení a šatny. Travnatá pláž na pravé straně kempu je přístupná také majitelům psů, kteří se zde mohou koupat i se svými miláčky.

Ždáň: ( vzdálenost 11km,  18min autem ) na levém břehu Vltavy si užijete koupání na písčité travnaté pláži autokempu s pozvolným přístupem do vody.

Měřín: ( vzdálenost 12km, 16min autem )  na pravém břehu Slapské přehrady u obce Měřín je travnatá, místy písečná či štěrková pláž s pozvolným vstupem do vody. Pokud dáváte přednost krytému koupání, můžete využít širokou sportovní a relaxační nabídku Vojenské zotavovny Měřín s krytým vyhřívaným 25 m bazénem s vodními atrakcemi.

Stará Živohošť: ( vzdálenost 8,4km, 10min autem )  podél břehu této koupací lokality je situováno veřejné tábořiště a volné prostranství s travnatou plochou. Pláž se velmi mírně svažuje k řece, vstup do vody je po písčitém dnu. Stará Živohošť patří však k nejvíce vytíženým místům.

Nová Živohošť: ( vzdálenost 20km, 26min autem )  veřejné tábořiště Nová Živohošť se nachází na pravém břehu slapského jezera. Jeho areál má rozlohu cca 5 ha a jsou tu k dispozici nová a rekonstruovaná sociální zařízení s pravidelnou údržbou, 3 stánky občerstvení... k dispozici je také půjčovna lodí a šlapadel.

Županovice: ( vzdálenost 9km, 10min.autem )  na místě se nacházejí dvětábořiště (v levé části obce). Travnatou plochu zastiňují topoly a jiné listnaté stromy. Vstup do vody je pozvolný, dno písčité.

Nebřich: ( vzdálenost 9km, 10min autem )  klidné, volně přístupné místo na koupání najdete u hotelu Laguna, kde se nachází skrytá neplacená pláž, kde můžete jen tak lenošit na trávě nebo si půjčit motorovou loďku či šlapadlo.

Dětské hřiště Mokrsko

(vzdušná vzdálenost 150)

Dětské hřiště na velice klidném místě přímo v Mokrsku ,cca 150m od objektu. U lesa mimo hlavní silnici .

Další hřiště v okolí -dětské hřiště v Chotilsku, hřiště v Prostřední Lhotě, hřiště v Záborné Lhotě, hřiště v Křeničné

Rozhledna Veselý vrch

MOKRSKO  (vzdušná vzdálenost 500m)


postavena 1999 na kopci Veselý vrch (489 m)u vesnice Mokrsko. Stavba má kovovou konstrukci, je vysoká 42 m, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25,5 m a vede na ni 137 schodů.Za výstup je návštěvník odměněn výhledem na Slapskou přehradu, Brdy a zvlněnou krajinu Středního Povltaví. Při velmi dobré viditelnosti lze spatřit Šumavu či České Středohoří. Vstupné na rozhlednu je 15 Kč

                 Restaurace u Ládi                      ( PROSTŘEDNÍ LHOTA  35, vzdálenost 1 km)

    Před restaurací se nachází bezplatná parkovací místa. Vychutnejte si skvělou kuchyni naší                           restaurace i se svými čtyřnohými mazlíčky. I pejskové jsou u nás vítáni .
                                      https://restaurace-u-ladi.eatbu.com/?lang=cs#contact

                                                            Telefon: 736 777 069

TEP factor

CHOTILSKO 1 (vzdušná vzdálenost  2km)

Zábavní centrum TEPfactor Slapy najdete v Chotilsku nedaleko Slapské přehrady. Zaparkovat můžete pohodlně na oploceném velkokapacitním parkovišti. Otevřeno  každý den od 9:00 do 21:00 

 tel:  +420 777 000 927     www.tepfaktor.cz

MUZEUM ŠPÝCHAR 

Prostřední Lhota (vzdušná vzdálenost 1km)

Muzeum života venkovského obyvatelstva středního Povltaví.Expozice muzea v barokním špýcharu, založeném roku 1770 Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou, seznamují se životem venkovského obyvatelstva středního Povltaví v 19. až 20. století. Archeologická část expozice představuje nejstarší dějiny regionu spjaté s těžbou a zpracováním zlata a též výsledky archeologického výzkumu keltského oppida Hrazany.


Muzeum zlata Nový Knín 

nám. Jířího z Poděbrad 47, Nový Knín, (vzdušná vzdálenost 5km)


Muzeum se nachází v historické budově tzv. Mincovny z 15. století na náměstí Jiřího z Poděbrad, někdejším sídle perkmistrovského úřadu v královském horním městě na březích zlatonosné říčky Kocáby. 

Kobyly u LILY

Chotilsko ( vzdušná vzdálenost 2km )

Areál v přírodě , zaměřený zejména na děti, seniory a postižené. Výuka jízdy pro malé děti, terapie koněm. V areálu je možné posedět, občerstvit se (káva, atd.), nakoupit výběrové ovoce a zeleninu.

tel:+ 420 605 211 798

Muzeum střední Vltavy a balonového létání

Chotilsko 14 ( vzdušná vzdálenost 2 km )

V komplexu, který v Chotilsku vznikl rekonstrukcí bývalého statku, sídlí kromě Muzea staré Vltavy také galerie, informační centrum a muzeum balonového létání. Stálá expozice o historii staré Vltavy je umístěna v podkroví.

Otvírací doba: Duben - Květen So - Ne a sv. 9:00-16:00
Červen - Září Út - Ne a sv. 9:00-17:00
Říjen So - Ne a svátky 9.00-16.00

tel. : +420 604 191 918     email:chotilsko@seznam.cz   email:info@letybalonem.eu    www.ic-chotilsko.cz    www.chotilsko.cz      

Vodní nádrž Slapy

( vzdušná vzdálenost 3km )

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy,  je součástí tzv. Vltavské kaskády. Byla vytvořena především za účelem regulace toku řeky Vltavy a výroby elektrické energie. Délka pobřežní čáry je 150 km, plocha nádrže činí 1392 ha, největší hloubka 53 m. Výška hráze je 70 m a délka hráze 360 m.

Drtinova rozhledna

   vrch Besedná  ( vzdušná vzdálenost 4km )

Dřevěná rozhledna byla v letech 2014-2015 postavena na vrchu Besedná (496 m) u obce Chotilsko, zhruba 30 km severovýchodně od Příbrami. Jedná se o dřevěnou konstrukci, která se typově podobá šumavské rozhledně na vrchu Boubín.


Skanzen Vysoký Chlumec

( vzdušná vzdálenost 14km )


Skanzen Vysoký Chlumec -Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci se nachází v údolí potoka pod dominantou stejnojmenného hradu.


Zámek Dobříš

( vzdušná vzdálenost 12km )

Rokokový zámek s výraznou fasádou upoutá při příjezdu z Prahy do Dobříše každého návštěvníka. Současná podoba zámku se znaky francouzské architektury pochází z let 1745-1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, který zde pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší, a posléze roku 1945 konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů.

Současným majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld z Rakouska.


Zámek Červený Hrádek u Sedlčan

( vzdušná vzdálenost 12km )


Červený Hrádek byl přestavěný na zámek z původní gotické tvrze ze 13. století, a najde jej v obci u Sedlčan. Červeným Hrádkem byla tvrz nazývána od 16. století, snad podle krytiny nebo barvy omítky ozdobené červenými pruhy. V roce 1669 ji zcela zničil rozsáhlý požár. Po něm zůstala poměrně dlouho v rozvalinách a znovu vybudována byla až kolem roku 1711. Majitelé se velmi často střídali, od roku 1837 stavbu vlastnil rod Mladotů ze Solopisk.

Zřícenina hradu Vrškamýk

( vzdušná vzdálenost 14km )

Zřícenina hradu Vrškamýk (též Kamýk nad Vltavou či Hunec) se nachází 1 km západně od obce Kamýk nad Vltavou na Příbramsku. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Zakladatelem hradu byl král Václav I., ale stavbu dokončil až Přemysl Otakar II., který zde vydal tři listiny.

V areálu je menší dětské hřiště s herními prvky, které používali jejich vrstevníci ve středověku, a turistická cesta okolo celé zříceniny s fotografiemi jak to vypadá a vypadalo před pár lety a obrázky jak před stovkami let.


            Větrný mlýn v Příčovech

( vzdálenost 12,8km, 16 min autem )


Jeden z nejkrásnějších, nejstarších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen v Čechách, ale i v Evropě. Dnes je torzo původní unikátní stavby na návrší nad obcí v místě, kde se říkávalo Na Chumkách. Blízko je rybník Musík. Při zemi je síla zdiva 1,2 m, vnější průměr je úctyhodných 13,5m. Přesnou podobu původního mlýna a ani stavitele neznáme. Ruiny větrného mlýna jsou volně přístupné. 

KAPLE V ČELINĚ 

(vzdálenost 2km)

Stojí v zámeckém parku, autor  Jan Blažej Santinimu-Aichlovi, jednomu z nejznámějších barokních architektů. Kaple je zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, byla vysvěcená r. 1735. Barokní zámek Machtů z Lowenmachtu z konce 18. stol. byl po požáru přestavěn klasicistně. Od roku 1893 je v majetku rodiny Adámků, po restitucích slouží k bydlení a jako sídlo rodinného statku, dnes se jmenuje Statek Adámek.

OPPIDUM HRAZANY OSTROMEČ 

( vzdálenost 15km,  16min autem )


Opevněné keltské sídliště z doby laténské, jsou zde nepatrné zbytky gotického hradu na ostrohu nad soutokem Mastníka a Vltavy nedaleko Sedlčan, na nedaleké vyhlídce je kamenný kříž opata Zavorala. 

Hrad Karlštejn

( vzdušná vzdálenost 20km )


Symbol české státnosti, monument, připomínka významu a moci Karla IV. a národní kulturní památka stojí na skalnatém výběžku poblíž levého břehu řeky Berounky.

Cyklostezka č. 301 Buš - Krásná hora nad Vltavou

Krásná Hora (křížení s trasami č. 111, 8138, 8141) -Zhoř - Švastalova Lhota - Kamýk nad Vltavou - Hojšín - Drážkov - Stehlíkův mlýn (křížení s trasou č. 8137) - Chramosty (křížení s trasou č. 8133) - Líchovy - Křepenice, křižovatka (navazuje na trasu č. 8132
Více zde: https://www.sedlcansko.cz/cyklotrasy/

Naučná stezka Vymyšlenská pěšina

Naučná stezka sestupuje od rozhledny na Veselém vrchu u obce Mokrsko do osady Kobylníky na břehu Slapské přehrady. Seznamuje s faunou, flórou a přírodními poměry přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina rozkládající se na příkrých lesnatých svazích vltavského kaňonu. 

Začíná: MOKRSKO, Veselý vrch, 100 metrů pod rozhlednou

Končí:osada Kobylníky

Délka:cca 4 km     Značení trasy: zelenobílé značky

 stezka Prof. PhDr. Františka Drtiny 

 

8 km dlouhá naučná stezka Prof. PhDr. Františka Drtiny, která vede přes parkoviště pod Drtinovou rozhlednou a končí na parkovišti v Žihovošti na poloostrovu u přehradní nádrže Slapy. Je věnována lesům a přírodě, ale samozřejmě i práci a životu Fr. Drtiny.

Naučná stezka Zlaté Psí horyZačíná: silnice Cholín-Smilovice, odbočka k bývalé štole Josef

Končí: Mokrsko (ale značená trasa, již bez informačních panelů, pokračuje zpět až do výchozího místa u štoly Josef)

Délka:cca 7 km 

Naučná stezka seznamuje s jedním z největších známých ložisek zlata v Evropě v okolí obce Mokrsko a Veselého vrchu. Ukazuje  jednotlivé části ložiska, informuje o jejich geologickém složení, a upozorňuje na stará i novodobá báňská díla. Částí trasy vede stezka po okraji přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina.

GOLF PARK Slapy

(vzdušná vzdálenost 10km)

Hřiště leží jen 18 km od okraje Prahy ve výletní oblasti u Slapské přehrady. Nabízíme hru na 18 jamkách - první devítka má název "Rabyňská hora", druhá "Tři kříže", dále je k dispozici Driving range, Putting and Chipping green (zdarma).

Golf Park Slapy sv. Jan / Turistická restaurace sv. Jan, 

 Golf Slapy s.r.o. ,  Slapy nad Vltavou 413,   252 08       tel: +420 603 81 44 55

Bowling, squash, posilovna 

Rekreační středisko Stará Živohošť

 Rekreační středisko Stará Živohošť

Živohošť E46, 262 03 Chotilsko
49°45'37.599 N, 14°25'4.126 E
Otevřeno: 1.4. - 31.10.(hlavní sezóna 1.7.-31.8.)
Zavřeno: 1.11.-31.3.

Rezervace
Squash, Bowling, Posilovna
tel.: +420 722 424 546 

Lanový park SLAPY

Sem vložte podnadpis

Lanový park poblíž slapské vodní nádrže nabízí celkem 7 tras pro dospělé i děti s různou obtížností, paddle boardy a další.
Můžete využít parkování i drobné občerstvení přímo na místě.Adresa Lanového parku Slapy

Nebřich 33
257 44 pošta Netvořice
49°46'9.769"N, 14°24'54.396"E

tenisové kurty

Chotilsko,Prostřední Lhota (vzdušná vzdálenost 3km,1km)

Klíče od sportoviště zapůjčuje správce:

- v Chotilsku pan Štěpán Dvořák, bytem Korkyně č.p. 14

(telefonicky lze objednat na č. tel.: 723 987 541)

- v Prostřední Lhotě pan Jaromír Mašek, bytem na č.p. 37

(telefonicky lze objednat na č.tel.: 736 647 478)